Drugshonden
De inzet van actieve drugshonden piekte in 2023 met 2.926 interventies en ook nadien blijven de cijfers hoog (2.058 in 2024 en 1.573 in 2025 tot en met 30 september). De meeste interventies vinden plaats in Antwerpen, met 475 interventies in 2024 en 312 in 2025. Die inzet loont: in 2025 werd al 309 kilogram drugs onderschept en zowat 6,5 miljoen euro cash in beslag genomen. Ter vergelijking, in 2023 en 2024 ging het om respectievelijk 224 en 291 kilo drugs en om 10,3 en 8,1 miljoen euro.
Hoewel drugscriminaliteit blijft toenemen en de drugseconomie op volle toeren draait, is het aantal gespecialiseerde hondenteams gekrompen van 21 gespecialiseerde hondengeleiders in 2019 naar 14 in 2025. “Deze viervoeters betalen zichzelf letterlijk terug. Gelet op deze resultaten pleit ik ervoor om de hondenteams bij de politie uit te breiden in plaats van in te krimpen”, aldus De Wit.
Transmigratie
Ook bij transmigratie spelen de politiehonden een belangrijke rol. Het overgrote deel van de interventies vindt plaats in de provincie West-Vlaanderen, steevast goed voor meer dan 90% van alle tussenkomsten. Het aantal daadwerkelijke intercepties van transmigranten is daarentegen sterk gedaald: van bijna 1.500 intercepties in 2019 naar 267 in 2024, en nog slechts 68 in 2025. Dat is een daling van meer dan 95%, terwijl het aantal interventies wel hoog blijft.
“Net omdat die inzet in West-Vlaanderen zo structureel en intensief is, mogen we een systeem dat werkt niet terugschroeven”, zegt Kamerlid Maaike De Vreese. “Politiehonden maken daar dagelijks het verschil in de aanpak van transmigratie, maar hun meerwaarde reikt verder: dezelfde gespecialiseerde capaciteit is ook essentieel in de strijd tegen drugscriminaliteit en georganiseerde netwerken.”
Wapens en explosieven
Wat de inzet van honden bij de opsporing van wapens en explosieven betreft, bevindt het zwaartepunt zich nog duidelijk in Brussel. Het aantal interventies is daar evenwel zwaar teruggevallen: van bijna 3.000 interventies in 2021-2022 naar 1.393 en 1.272 interventies in 2023-2024. Nog opvallender: in 2025 (tot en met 30 september) waren er amper 336 interventies in Brussel terwijl het aantal in Vlaams-Brabant steeg tot 433.
Terwijl het totale aantal interventies terugviel van 3.718 in 2021 naar 994 in 2025, blijft het aantal positieve interventies (waarbij dus verboden wapens worden gevonden) wel relatief stabiel, zij het op een laag niveau rond de 50. In 2025 waren er slechts 36 positieve interventies en ook het aantal gespecialiseerde hondengeleiders zakte terug tot 12. “Ik roep de minister op om, conform het regeerakkoord, te zorgen voor een versterkte detectie en controle van illegaal wapenbezit door de politie”, aldus De Wit.
Tot slot blijkt dat er binnen de directie Hondensteun van de Federale Politie geen systematische evaluaties of verslagen bestaan over de doeltreffendheid en de resultaten van politiehonden. Enkel bij de aanvalshonden van de speciale eenheden (DSU) gebeurt een interne debriefing na inzet. “Aangezien er jaarlijks zowat 9,4 miljoen euro wordt geïnvesteerd in politiehonden, en gelet op de grote en soms moeilijk te verklaren verschillen in cijfers, is een evaluatie geen overbodige luxe. Zonder gerichte versterking van capaciteit, opleiding en evaluatie dreigt een inefficiënte benutting van deze waardevolle viervoeters”, besluit De Wit.